Kű Lajos "Ferencváros Sportjáért" díjat kapott

címlapkép.jpgA Ferencváros Önkormányzata által szervezett sportkonferencián került átadásra a „Ferencváros Sportjáért” díj, melyet ez évben Kű Lajosnak, az FTC egykori labdarúgójának, az eddigi utolsó magyar Európa-bajnoki gól szerzőjének, az Aranycsapat Alapítvány elnökének, a Kárpát-medencei Összmagyar Nemzeti Diákbajnokság megalapítójának adta át dr. Bácskai János polgármester. Az eseményen – melyen a kitüntetettet Takács Tibor, a Nagy Béla Hagyományőrző Társaság elnöke méltatta – megjelent Wichmann Tamás kilencszeres kenuvilágbajnok, Jónyer István négyszeres világbajnok asztaliteniszező és dr. Fenyvesi Máté az FTC egykori legendás balszélsője is.

Kű-001.JPGKű Lajos 20 évesen, a Videotonban mutatkozott be a labdarúgó élvonalban. 1968 és 1974 között és  között a Ferencvárosban játszott – ahol UEFA-kupa elődöntőben is szerepelt, 4 bajnoki ezüstérmet és 2 MNK győzelmet szerzett.  A Fradi színeiben 30 mérkőzésen talált az ellenfelek kapujába. 1977-ben elhagyta az országot,  Szabadkán keresztül Olaszországba szökött. A Nemzetközi Labdarúgó Szövetség egy esztendőre eltiltotta a labdarúgástól. 1978-ban tűnt fel újra, az FC Bruges  csapatában. Ugyanebben az évben BEK-döntőt játszott, ahol kikaptak a Liverpool csapatától. 1980-ban belga bajnok lett az FC Bruges-el.
Hazatérése után Kű Lajos szervezett egy foci csapatot volt Fradi-játékosokból (pl. Fenyvesi dr., Máté, Martos, Rab, Bánki, Simon, Vad), neves sportolókból (pl. Erdei Zsolt, Komáromi Tibor, Maracskó Tibor) politikusokból és művészekből, akik a környező országok magyarlakta területeire látogattak el, hogy segítsenek a határon túli magyarokon. raykennedy_ku.jpg Ekkor kezdődött Kű Lajos új élete, "misszionáriusi" tevékenysége. Segélyszállítmányokba, futballmeccsekbe és kulturális programokba rejtve vitték el az anyaország üzenetét: összetartozunk.
Nincs olyan szeglete a Kárpát-medencének, ahol ne fordultak volna meg. Kamionnyi segélycsomagokat, építőanyagot, vetőmagot, gyógyszert szállítottak a rászorulóknak a tiszai árvíz sújtotta Kárpátaljára és a délszláv háborúban lerombolt Horvátországba.  Ilyen előzmények után jött létre Puskás Ferenc és Grosics Gyula támogatásával az Aranycsapat Alapítvány, melynek elsődleges célja a nemzet egyesítése „Hittel, sporttal és kultúrával”.
Budapest Főváros IX. kerület Ferencváros Önkormányzatának Képviselő-testülete Kű Lajos részére „Ferencváros Sportjáért” díjat adományozta a sportban elért kiemelkedő teljesítményéért, a külhoni magyarság sportkapcsolatainak erősítése érdekében végzett áldozatos munkájáért.
Az olimpiai ezüstérmes (1972, München) Kű Lajos a díjátadón elmondta, óriási megtiszteltetés a számára, hogy átvehette a szívéhez legközelebb álló kerület kitüntetését,
majd a tőle megszokott magával ragadó stílusban, rendkívül szórakoztató módon elevenítette fel életének, pályafutásának emlékeit.

Forrás: ferencvaros.hu

Harsányi György és Harsányi Péter díjátadón készült képei itt megtekinthetők.

Ma 2017. május 27., szombat, Hella napja van. Holnap Emil és Csanád napja lesz.